اشکورات حقیقت رمزآلود گیلان


درود بر شما رضا جلال وند هستم صاحب امتیاز وبسایت گردشگری" ویلایت" که به صورت اختصاصی در حوزه ی رزرو اقامتگاه و اجاره ویلا در شمال فعالیت دارد. و اهتمام ما بیشتر به اجاره ویلای ارزان قیمت و رزرو اقامتگاه هایی است که طبقه ی متوسط جامعه توانایی در اختیارگرفتن این واحدها را داشته باشند.و سعی می کنیم در وبلاگ سایت اطلاعاتی در مورد جاذبه های طبیعی و فرهنگی و گردشگری شمال کشور گردآوری کنیم تا هموطنان عزیز در انتخاب مقصد و یا کسب اطلاع از موقعیت و ویژگی های مقصد قبل از عزیمت به آن اطلاعات مفیدی کسب نمایند.

استان گیلان با داشتن طبیعتی بکر و آب و هوایی معتدل همواره یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری در ایران محسوب می‌شود.مخصوصا برای پایتخت نشینان که پس از مازندران دومین مقصد سهل الوصول برای مسافرین می باشد. اما در گیلان با توجه به انبوه مقاصد گردش گری که هر یک به نوبه ی خود منحصر می بااشند ،اشکورات یکی از مهم‌ترین مناطق گردشگری استان است که علاوه بر طبیعت خاص و منحصر به فرد خود دارای آثار باستانی و تاریخی ارزشمندی است.و وجه تمایز آن با بیشتر جاذبه های گیلان همین اسرار شگفت انگیز می باشد که در سینه ی این خاک کهن ممهور باقی مانده است.


اشکور جزء بخش رحیم آباد شهرستان رودسر و در جنوب شهر کلاچای به سمت رحیم آباد قرار گرفته است. اشکور در امتداد سلسله کوه‌های البرز قرار داشته و از جنوبی‌‌ترین نقطه‌ی شهرستان رودسر آغاز و تا جنوبی‌‌ترین نقطه‌ی شهرستان رامسر ادامه دارد. محدوده‌ی جغرافیایی اشکور از جنوب به شهرستان قزوین از غرب به شهرستان املش و رودبار الموت و از شرق به بخش کوهستانی شهرستان رامسر- تنکابن و از شمال به دامنه‌‌های کوهستانی رحیم آباد و رامسر متصل است. اشکورات رودسر به 3 دهستان تقسیم شده است: اشکور سفلی به مرکزیت زیاز، اشکور علیا و سیارستاق ییلاقی به مرکزیت ارکم و اشکور مرکزی به مرکزیت شوئیل.البته خواننده چندان سعی خود را بر دانستن و تمایز این نام ها قرار ندهد و همین که به سرزمین اشکورات رسید فقط لذت بردن از این همه موهبات الهی را در برنامه ی کاری خود بگنجاند که همه ی این نقاط سرشار هستند از زیبایی و شگفتی.


اشکورات رودسر به دلیل دارا بودن از طبیعتی بکر و تماشایی نظیر چشمه‌سارها، دریاچه‌های طبیعی، چشمه‌های آب معدنی، رودخانه‌های زلال، غارهای فراوان و نیز برخورداری از هوایی سرشار از لطافت که روح جوانی را در کالبد انسان بیدار می سازد همواره مورد توجه مردم بوده است، اما به علت عدم وجود راه مناسب این منطقه دور از دسترس و مردم آن محروم از امکانات باقی مانده‌اند که از یک طرف سبب گردیده این منطقه کمتر توسط.لشکر همه چیز خواران مانند گردان های زمین خوار،کوه خوار،دریاخوارو...مورد تهاجم قرار گیرد و هم از طرفی مردمانش محروم از امکانات روتین جامعه قرار گرفته اند و این تلخ وشیرینی را توامان دارد.

بر اثر کاوش‌هایی که در مناطق کوهستانی اشکورات صورت گرفته است، آثار و شواهد مختلفی همچون قبوری متعلق به دوران نبوع تا دوران ساسانی و نیز دوران اسلامی یافت شده است که نشان از قدمت تاریخی و فرهنگی این منطقه دارد. همچنین حکومت‎‌‌های آل بویه و آل زیار در این منطقه دارای مراکز حکومتی بوده‌اند و امروزه روستای بویه در اشکورات دارای سکنه می باشد و همانطور که همه می دانیم یکی از افتخارات تاریخی ایران و گیلان پسران بویه ی ماهیگیر از همین سرزمین می باشند که با پایه گذاری سلسله ی آل بویه برای اولین بار با فتح دروازه های بغداد حاکمان ستم گر عباسی  را مطیع و سرسپرده ی خود کردند و انتقام تاریخی فتح ایران توسط اعراب را جبران نمودند


اگر شهر کلاچای را پشت سر بگذارید و به سمت رحیم آباد عزیمت کنید و از آنجا به قصد دیدن این سرزمین کهن و تاریخی عبور کنید از مسیر جنگلهای بکر و دست نخورده ای گذر خواهی کرد و در پیچاپیچ راهی که تو را فرا می کشد  بعد از طی کردن مناظر دیدنی و زیبای مسیر جاده آدمی را به اوج می رساند و چشم هر رهگذری را به خود خیره می سازد.

این منطقه که در امتداد سلسله کوه های البرز قرار دارد از جنوبی ترین نقطه شهرستان رودسر آغاز شده  و ههمانطور که ذر بالا قید گردید تا جنوبی ترین نقطه شهرستان رامسر ادامه می یابد.

اشکور از جنوب به قزوین، از مغرب به املش و رودبار الموت، از مشرق به بخش کوهستانی رامسر و تنکابن و از شمال به دامنه های کوهستانی رحیم آباد محدود می شود.

"اشکور" جزء بخش رحیم آباد شهرستان رودسر و در جنوب شهر کلاچای به سمت رحیم آباد قرار گرفته و عجائب هفتگانه ای را در دل خود جای داده که قدمتی به درازای تاریخ دارد.

"مسجد ناصرالحق یا ناصرالکبیر(ع)" معروف به آستانه هفت امام در روستای رودبارک از دهستان اشکور سفلی قرار دارد که در قرن سوم هجری قمری ساخته شده و یکی ازعجائب هفتگانه اشکور به شمار می آید.

روستای رودبارک با روستاهای نرکی و توسه چال همسایه است و در 35 کیلومتری بخش رحیم آباد و 50 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رودسر واقع شده است.

در قرن سوم هجری قمری به دستور ناصرالحق (ناصرالکبیر) ابومحمد حسن معروف به حسن اطروش نوه حسن بن زید در روستای رودبارک مسجدی ساخته شد که بعدها این مسجد بنام آستانه هفت امام معروف شده است.

در داخل آستانه یک میله آهنی قرار دارد که مزار هفت امامزاده را از قسمت دیگر آستانه جدا می کند، چشمه ای نیز در پائین آستانه قرار دارد که آب آن شور و برای دفع امراض از آن استفاده می شود.

از خصوصیات ظاهری دیگر آستانه هفت امام می توان، سه درب چوبی دو لنگه در سه جهت غرب و شرق و شمال، چهار طرف ایوان، تعداد 22 ستون که با آجر البرز ساخته شده  نام برد.

در دورادور آستانه، یک درب دولنگه فلزی در ورودی ایوان، یک ستون چوبی در وسط آستانه و سراسر بام پوشیده از سفال است. تخته چوبهایی نیز در آستانه قرار دارد که بر روی آنها عبارات زیر حک شده است: "ابر آمد و زار زار بر سبزه گریست بی باده گلرنگ نمی باید زیست ، این سبزه که امروز تماشاگه ماست تا سبزه خاک ما تماشاگه کیست؟"

درب چوبی که به "بی بی هیبت " معروف است در قسمت غربی دیوار آستانه نصب شده است و اعتبار زیادی به آستانه هفت امام بخشیده است،  و عجیب تر آنکه تاکنون این درب دوبار توسط ناکسانی به سرقت رفته ولی هر بار به لطف ایزد یکتا دوباره به جای خودش برگشته است.

"کوه عروس و داماد" از دیگر عجائب اشکورات است که درروستای زیاز واقع شده است این روستا با روستاهای آغربن کندسر، گرمابدشت، دیورود و سجیران همسایه بوده و در 26 کیلومتری بخش رحیم آباد و 41 کیلومتری جنوب غربی شهرستان رودسر واقع شده است.

در شمال منطقه سی پل، کوه سنگی با شیب بسیار تند واقع شده است که در بالاترین نقطه آن دو مجسمه سنگی به شکل عروس و داماد قرار دارد.

نقل است که در گذشته های دور پسر و دختری بدون اذن والدین خویش زندگی زناشویی خود را آغاز می کنند تا اینکه در اثر این بی حرمتی مورد عاق والدین واقع شده  و در نقطه ای که در حال حاضر به "عروس و داماد " معروف است به شکل دو انسان تبدیل به سنگ می شوند.

 

کوه عروس و داماد به واسطه اینکه در بین کوه های دیگر اشکور از هیبت و زیبایی و شکوه خاصی برخوردار است و این شکوه نظر هر بیننده ای را در حال گذر از این منطقه به خود جلب نموده و ناخودآگاه متوجه عظمت خالق هستی که باعث این همه زیبایی است، می کند.

" دریاچه صمد آباد" یکی دیگر از عجائب منطقه اشکورات گیلان است که در روستایی صمدآباد قرار دارد این روستا با روستاهای اکبرآباد، برمکوه، تلابنک، وگلخانی، دشتک و زراکی همسایه است و در 54 کیلومتری بخش رحیم آباد و 69 کیلومتری شهرستان رودسر واقع شده است.

ساکنان این روستا معتقدند که نام اصلی این روستا در گذشته چیز دیگری بوده است، نقل است که در گذشته دو سید در تاریکی شب وارد این روستا شده اما کسی حاضر نشد که آنان را در منزل خود پناه دهد تا اینکه سرانجام در منزل پیرزنی که تنها زندگی می کرد وارد می شوند در این هنگام آن دو به پیرزن از آب گرفتن تمام روستا خبر می دهند.

سپس وقت موعود فرارسید و تمام روستا را آب می گیرد، بعدها فردی به نام صمد تصمیم به آبادانی این روستا می گیرد که  از آن زمان تاکنون این روستا به صمدآباد معروف شده است.

دریاچه ای نیز در اثر آبگرفتگی از آن زمان تاکنون برجاست که یکی از بزرگترین دریاچه ها و از جمله عجایب هفتگانه اشکور به شمار می آید.

" غار وادار" روستای دلیجان از دیگر عجائب اشکورات است این روستا با روستاهای تواسانکش و یاسور همسایه بوده و در 47 کیلومتری بخش رحیم آباد و 62 کیلومتری شهرستان رودسر واقع شده است.

غاروادار، آثار آبادی و آجرهای قدیمی در کجیل سرا، آسیاب قدیمی بومی تله از نقاط معروف و قدیمی این روستا به شمار می رود.

غار وادار که در مشرق روستا واقع شده از منطقه ونکش شروع و تا غار وادار امتداد دارد در فاصله این دو نقطه که بصورت تونلی زیرزمینی است دهانه آن در منطقه وادار گشاد و پهن می شود.

در حال حاضر در این نقطه به صورت یک غار آشکار است، این غار در امتداد سرچشمه رودخانه آسمانرود واقع شده و از حیث قدمت دارای تاریخ بسیار دور و درازی است و از دیگر عجایب هفتگانه اشکور به حساب می آید.

" دارگردان رجه" در روستای گیری واقع شده است و این روستا با روستاهای کیاشکول، میانرود و محمودلات همسایه بوده و در 68 کیلومتری بخش رحیم آباد و 83 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رودسر واقع شده است.

این روستا در منتهی الیه اشکور بالا و در پای قله معروف بزاکو قرار گرفته است در میان منطقه زورو و قله بزاکو، "دارگردان رجه" واقع شده است که استان گیلان و استان مازندران را از همدیگر جدا می کند.

در این نقطه تصویر چند انسان که در حال حمل درخت بوده به صورت سنگ سیاه درآمده و چشمان تمامی آنها به طرف کوه بلور (شاه سفید کوه) است.

سرچشمه رودخانه آسمانرود واقع در روستای گیری، آسیاب قدیمی که در جنوب روستای مذکور واقع شده است در حال حاضر متعلق به آقای کشتگر است.

این آسیاب شاید یکی از معدود آسیابهای اشکور است که هنوز هم از مناطق دور و نزدیک برای آسیاب کردن گندم مورد استفاده قرار می گیرد، علت اصلی برقراری این آسیاب آب فراوانی است که از دهانه یک سنگ بزرگ بیرون می آید که این محل سرچشمه رودخانه آسمانرود است.

این چشمه که معروف به آسمانرود بوده به علت صافی و زلالی آب  و آسمانی بودن رنگ آب چشمه به این نام معروف شده است و به عنوان یکی دیگر از عجایب هفتگانه اشکور معرفی شده است.

"تونل طولانی یازن" از عجائب هفتگانه اشکورات گیلان است که  در روستای یازن قرار دارد، یازن با روستاهای تمل، نارنه و سپارده همسایه است  و  در 118 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رامسر واقع شده است.

در این روستا در انبارکاه شخصی به نام صدرالله یازنی یک تونل بسیار طولانی وجود دارد که به عقیده اهالی راه به جایی دارد.

صاحب کتاب از "آستارا تا آسترآباد"  نیز از وجود این تونل بسیار طولانی در روستای یازن یاد می کند، این تونل یکی دیگر از عجایب هفتگانه اشکور به حساب می آید.

به هرحال عجائب هفتگانه اشکور و سایر نقاط دیدنی و جذاب مناطق اشکورات که دارای قدمت دیرینه پس از اسلام هستند بستر مناسبی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی است و باید این آثار تاریخی و طبیعی به طور کامل به گردشگران و علاقمندان معرفی شود.و از این گنجینه ی بزرگ به گونه ای بهره برداری کرد هم حفظ آن تضمین شده و از طرفی این عجایب مهجور و گمشده نزد گردشگران باقی نماند.

 زیزان مسافر ، از طریق سایت ویلایت 

villight.com 
با کمترین هزینه و به راحتی ، با رزرو ویلای مناسب خود ،در بهار 1399 به  شهرهای ساحلی و شمالی کشور زیبامون سفر کنید و از سفرتون لذت ببرید.

                               تجربه سفر در بهار مسرت بخش با ویلایت


تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۳/۹ - بازدید : ۱۶۸