کشف بعدی شما خوشواش


درود بر شما رضا جلال وند هستم صاحب امتیاز وبسایت گردشگری" ویلایت" که به صورت اختصاصی در حوزه ی رزرو اقامتگاه و اجاره ویلا در شمال فعالیت دارد. و سعی می کنیم در وبلاگ سایت اطلاعاتی در مورد جاذبه های طبیعی و فرهنگی و گردشگری شمال کشور گردآوری کنیم تا هموطنان عزیز در انتخاب مقصد و یا کسب اطلاع از موقعیت و ویژگی های مقصد قبل از عزیمت به آن اطلاعات مفیدی کسب نمایند.توصیه می کنم مقالات قبلی ما را در وبلاگ بخوانید خالی از لطف نیست.

اینبار یکی از ییلاقات کمتر شناخته شده و در عین حال با جاذبه های منحصر بفرد را با هم مرور می کنیم روستای خوشواش ؛ یکی از ییلاقات مازندران ، روستای ییلاقی خوشواش در ۲۲ کیلومتری شهر آمل در استان مازندران و در دامنه ی ارتفاعات رشته کوه البرز قرار دارد . روستایی با تابستان هایی پر از جریان زندگی و زمستان هایی بسیار سرد و طاقت فرسا که همه را مجبور به کوچ می کند و روستا در زمستان خالی از سکنه می باشد. این روستا ییلاق تابستانی مردم روستاهای بالاخیابان ، لیتکوه و عده ای از اهالی شهر آمل می باشد .

روستای خوشواش دارای ۳ قسمت است :
۱- بائس محله در غرب خوشواش که قسمت قدیمی آن را در بر می گیرد.
۲- آمل محله در مرکز خوشواش که اکثر جمعیت آن از شهر آمل هستند.
۳- چندر محله در سمت شرق خوشواش که جمعیت آن اکثرا کشاورز و دامدار هستند .

 از وقتی که وارد جاده خوشواش می شوید در واقع به دنیایی رویایی پا می گذارید . مناظر زیبا حتی در طول مسیر هم آرامش خاصی را به شما هدیه می دهندو نوید صحنه های باشکوه تر . در جاده خوشواش گذر از میان ابر و مه را تجربه می کنید . ارتفاعات خوشواش مناظر زیبایی از شهر و طبیعت را به معرض نمایش می گذارند . اگر خوش شانس باشید بر فراز دریای ابرها قرار خواهید گرفت که حسی است بی همتا اما اگر این چنین نشد در هوای صاف شب ، از تماشای مناظر زیبا هرگز خسته  نخواهید شد . درخت کهنسال خوشواش در کنار حسینیه این روستای ییلاقی فضای خاصی به وجود آورده است . عجیب است که در شمال در کنار هر امام زاده ای درختانی کهنسال استوار بر زمین هستند و کلیه ی اتفاقات و تاریخی که بر امامزاده رفته را طی صدها سال در سینه دارند. خوشواش مقصد خوبی برای دوچرخه سواران است که میخواهند تجربه متفاوتی را از سفر برای خود رقم بزنند . اگر دوچرخه سوار هستید پیشنهاد ما به شما دوچرخه سواری در مسیر خوشواش است . در طول سال تورهای دوچرخه سواری در این روستا برگزار می شود که می توانید از آن ها استفاده کنید.

اگر کوهنوردی تفریح و ورزش مورد علاقه شماست و به دنبال تجربه نوع جدیدی از مناظر در ارتفاعات هستید ، خوشواش را در راس فهرست مقاصد خود قرار دهید و در ارتفاعات نظاره گر قله دماوند باشید. پیاده روی در میان روستا را فراموش نکنید و حتما دوربین خود را همراه داشته باشید تا سوژه های ناب طبیعی و روستایی را از دست ندهید . غروب آفتاب در میان ابر ها منظره ای دیدنی را برای شما رقم خواهد زد. امکانات این روستا محدود است. آب لوله کشی در آن وجود ندارد اما چشمه های ۷ چشمه ،مروارید چشمه ، معصومه کوثر ، انجلج و ۵ انگیس ، آب زلال و گوارایی دارند که بسیار برتر از آب لوله کشی است. نبود درمانگاه نیز یکی از مسائل این روستای زیبا است.

اقامت در خوشواش
روستای خوشواش هتل یا مسافرخانه ندارد اما نگران اقامتتان در آن نباشید . اگر اقامت در طبیعت را دوست دارید ، می توانید در خوشواش مکان مناسبی برای کمپینگ در طبیعت پیدا کنید و شبی رویایی را داشته باشید . اگر ماندن در خانه های محلی را ترجیح می دهید ، مردم خوشواش تعداد محدودی از خانه های خود را در اختیار مسافران می گذارند و به خوبی پذیرای آنها خواهند بود . آب و هوای خوشواش گفته می شود در ازای هر ۱۰۰۰ متر ارتفاع ۵ درجه کاهش دما خواهیم داشت . حالا تصور کنید که در ارتفاع ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ متری چه هوایی را تجربه خواهید کرد . خوشواش ۸ ماه از سال لباس سپیدی از جنس برف به تن می کرده است که امروزه به دلیل گرم شدن زمین به ۷ و ۶ ماه هم رسیده است . آب و هوا در این روستا به شدت متغیر است . لحظه ای را با آفتاب سپری می کنید در حالیکه چند دقیقه دیگر ممکن است ابر در آسمان ببینید و قطرات باران صورتتان را نوازش کند .

شاید هم مه همه جا را فرا گرفته و منظره ای رویایی به وجود بیاورد . پاییز که از راه برسد از باد های تند و گاه و بیاه در امان نیستید . اما می توانید بهترین تابستان خود را در خوشواش تجربه کنید .تابستان های خوشواش با هر تابستان دیگری متفاوت است . تابستانی بسیار خنک که گاهی شعله بخاری های هیزمی را روشن می کند در حالی که در شهر کولرها هنوز روشن هستند . ممکن است در اواسط مرداد ماه بارش تگرگ را در آنجا شاهد باشید. خوشواش یکی از ییلاقات کم آب ایران است اما جای نگرانی نیست . چشمه های این روستا آبی بسیار خنک ، زلال و گوارا را از دل زمین به شما هدیه می کنند . بافت قدیمی خوشواش روستای خوشواش دارای بافت قدیمی بسیار زیبایی است . خانه های ساخته شده به سبک قدیمی از کاه ، گل ، سنگ و پهن اسب و گاو در روستا پراکنده اند . سقف خانه ها از الوارهای بلند و چوب و تخته با پوششی از گل ساخته شده و در بام ، مصالح سنگ صاف (ناز) و چوب صاف یا تخته ( لد ) به کار رفته است. دیوارهای خانه ها به علت سرمای شدید و باد های کوبنده پاییزی بسیار ضخیم و سنگین هستند و قطر دیوار ها حتی به یک متر نیز می رسد. این دیوار ضخیم هم سازه را محکم می کند و هم در برابر نفوذ سرما ، عایق است . به خاطر باد و سرما سنگ های سنگین بر بام خانه ها دیده می شود. ستون ها از تنه درختان و نرده ها از جنس چوب است .

عجیب اینکه این منطقه انبوهی از سنگ های فسیلی را در خود جای داده و شاید جالب ترین نکته استفاده از سنگ های فسیلی (فسیل) در خانه سازی است. از جذابیت هایی که هم اکنون کمتر دیده می شود این است که حیاط خانه ها در گذشته دیوار نداشت . همسایه ها از حیاط یکدیگر عبور می کردند و به صاحبخانه سلام می کردند و احوال یکدیگر را می پرسیدند. امروز حیاط خانه ها دیوار دارد اما فرهنگ غنی هنوز هم پس از سال ها حفظ شده و مردم روستا در گذر از کنار یکدیگر به هم سلام می کنند حتی اگر طرف مقابل خود را نشناسند. پوشش گیاهی در خوشواش هر چه بالاتر بروید و از منطقه ی جنگل های انبوه که گذر کنید ،از پوشش گیاهی بیشتر کاسته شده و  منطقه صخره ای و دشت های سرسبز کم کم نمایان می شوند . گیاهان بوته ای در اینجا بیشتر می روید و زیاد از درختان سر به فلک کشیده خبری نیست .بافت کوهستانی منطقه پوشش گیاهی منحصر به فردی را در آن ایجاد کرده است . از میان درختان ، گلها ، سبزیها و به طور کلی گیاهان منطقه می توان به موارد زیر اشاره کرد: گون ، گزنه ، کنگل ، زرشک ، ترش هلی دار ، گالش انگیر ، آلبالواک ، ون دار ، فگ دار ، گل های پامچال و بنفشه و ورف لیم ، شال دم ، پتنیک ، ، تریگ سر، اوجی ، قارچ و … نام برد که هر کدام در زمان خاصی از سال می رویند و  و انگار که زمین و دشت در هر فصل لباسی با رنگی دگر بر تن دارد و این تنوع زمانی در پوشش گیاهی مناظر متفاوتی را در این منطقه ایجاد می کند .

به عنوان مثال گیاه وَرف لیم در هنگام آب شدن برف ها و گل لاله واژگون و گل شقایق چند ماه بعد می روید.  در خصوص گونه های جانوری  که در این منطقه ی کوهستانی زیست می کنند می توان به ، خزندگان ، پرندگان ، و انواع پستانداران  اشاره نمود و  از میان آنها گونه های غالب را نام برد از قبیل:: گنجشک ،کبک ، تیرنگ ، جغد ، تیکا ، کبک ، عقاب ، کلاغ ، مار ، مارمولک ، عقرب ، دودم ، زنبور ، پروانه ، مورچه ، کرم سبزه خوار یا ملف ، ملخ ، عنکبوت ، رتیل ، لوآس یا دله ، هد هد ، موش ، گربه ، خرگوش و …. البته حیوانات وحشی مثل گرگ ، پلنگ ، خوک ، گراز ، خرس و… نیز در منطقه زندگی می کنند. یکی از مکان هایی که اخیرا در خوشواش شهرت یافته ،شهدای گمنام خوشواش  می باشد که بعد از موافقت بنیاد حفظ آثار ، ریش سفیدان به فکر جایی برای تدفین شهدای گمنام افتادند که با هم فکری اهالی محل، مکان مناسبی که اشراف کامل به محل داشت را انتخاب کردند . نام محلی آن زافرون تخت بود وبعد از تدفین شهداء به تپه نورالشهداء تغییر یافت. هرسال عده معدودی به خوشواش می آمدند . اما پس از تدفین ۳ شهید گمنام در آن ، شهرت خاصی پیدا کرده و هرسال در یکی از روزهای تابستان در آن یادواره شهدا در تپه نور الشهدا برگزار می شود .

و اما بهترین فصل سفر ،اگر از گرمای هوا در تابستان خسته شده اید ، خوشواش میزبان خوبی برای روزهای تابستانی شما است و در آن تابستانی خنک را تجربه خواهید کرد . زمستان در خوشواش بسیار سرد است و حضور گردشگران در آن اصلا توصیه نمی شود . این روستا در پاییز به دلیل وزش بادهای شدید مقصد خوبی به شمار نمی آید.

چگونه به خوشواش برویم. اگر بار سفر بسته اید و خوشواش را به عنوان مقصد خود قرار داده اید ، یکی از سه مسیر زیر را برای رسیدن به این ییلاق زیبا انتخاب کنید : ۱- در جاده هراز بعد از شرکت آمولو به سمت فرعی هلی چال بروید و پس از گذر از کپین ، روستای خوشواش خودنمایی می کند . جاده خاکی این مسیر زیاد است اما در صورتی که ترافیک جاده هراز زیاد باشد ، بهترین مسیر برای رسیدن به روستا محسوب می شود . ۲- در جاده هراز به سمت هردورود بروید و وارد جاده بلده شوید بعد از طی ۱۱ کیلومتر به تیرستاق و پس از طی ۱۸ کیلومتر به جاده خاکی به خوشواش می رسید. این مسیر بهترین مسیر به خوشواش است . چون خاکی کمتری دارد و سرسبز و باصفاست . ۳- از چمستان حرکت کنید و پس از گذر از واز و گزنا سرا به خوشواش وارد شوید. البته این مسیر را فقط به دارندگان ماشین های شاسی بلند پیشنهاد می کنیم .

اوقاتی خوشی را در خوشواش تجربه خواهید کرد .سفر به این قظعه از خاک ایران زمین یکی از متفاوت ترین سفرهایی که بود که من در داخل کشور رفتم و به شما هم کسب این تجربه ی شگفت را توصیه می کنم. در امان خدا

عزیزان مسافر ، از طریق سایت ویلایت 
villight.com 
با کمترین هزینه و به راحتی ، با رزرو ویلای مناسب خود ،در تابستان1399 به  شهرهای ساحلی و شمالی کشور زیبامون سفر کنید و از سفرتون لذت ببرید.

                               تجربه سفر در بهار مسرت بخش با ویلایت


تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۳/۲۱ - بازدید : ۱۲۲