کاخ مرمر اقامتگاه خانواده ی سلطنتی


درود بر شما رضا جلال وند هستم صاحب امتیاز وبسایت گردشگری" ویلایت" که به صورت اختصاصی در حوزه ی رزرو اقامتگاه و اجاره ویلا در شمال فعالیت دارد. و اهتمام ما بیشتر به اجاره ویلای ارزان قیمت و رزرو اقامتگاه هایی است که طبقه ی متوسط جامعه توانایی در اختیارگرفتن این واحدها را داشته باشند.و سعی می کنیم در وبلاگ سایت اطلاعاتی در مورد جاذبه های طبیعی و فرهنگی و گردشگری شمال کشور گردآوری کنیم تا هموطنان عزیز در انتخاب مقصد و یا کسب اطلاع از موقعیت و ویژگی های مقصد قبل از عزیمت به آن اطلاعات مفیدی کسب نمایند.


شهر رامسر عروس شهر های مازندران و یا به تعبیری دیگر عروس شهرهای شمال واقع در شرقی ترین نقطه ی  استان مازندران  و همجوار با چابکسر در استان گیلان قرار گرفته است .جادوی طبیعت در این نقطه از خاک ایران عزیز تصویری شگفت انگیز از  همنشینی  موج های کف آلود دریا  با کوه و جنگل و مه ترسیم کرده و تلفیق این زیبایی های فریبای طبیعی با غنای فرهنگی مردمش که از فرهنگ گیله مردان گیلان زمین و تمدن کهن طبرستان توامان بهره بردند و ترکیب آن با یادگارهای تاریخی این منطقه و قرار گیری برخی بناهای تاریخی در کنار این طبیعت  شگفت سبب شده تا سالانه گردشگران زیادی را به این منطقه دعوت شوند و توریست های بسیاری از گوشه کنار این آب و خاک و حتی فرا تر از مرزها در این مکان خاطره ساز زندگی خود شوند. در این مقاله اما ما به صورت اختصاصی سری به کاخ مرمر رامسر می زنیم و ضمن بهره بردن دیداری  با اطلاعات خواندنی آن نیز آشنا می شویم.

تاریخچه کاخ مرمر رامسر

کاخ مرمر رامسر در سال ۱۳۱۶ خورشیدی در باغی به مساحت ۶ هکتار بنا گردید.  این باغ با نام های دیگر همچون کاخ سلطنتی رامسر، کاخ رامسر شاه و کاخ موزه مرمر رامسر نیز خوانده می شود. کاخ مرمر رامسر در زمان پهلوی اول اقامتگاه خانواده سلطنتی وی بود.

به جرات می توان گفت که کاخ سلطنتی رامسر یا کاخ مرمر یکی از نفیس‌ترین آثار دوران پهلوی در شمال ایران است.  که همانطور که گفته شد به دستور رضا شاه پهلوی در سال ۱۳۱۶ به بهره‌برداری رسید و تا انقلاب سال ۱۳۵۷ به عنوان اقامتگاه خانواده پادشاهی استفاده می‌شد. ساختمان این کاخ در میان باغی به مساحت ۶۰۰۰۰ متر قرار دارد و از ذخایر طبیعی آن اولین نهال‌های مرکبات اصلاح شده و گیاهان تزیینی نایاب است که در این باغ کاشته شده‌است و یکی از جالب‌ترین و متنوع‌ترین باغ‌های ایران است.پس از انقلاب اسلامی و در جهت توجه بیشتر به قشر مستضعف این بنا به مالکیت بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی ایران درآمد.  و اکنون نیز این بنا به کاخ موزه تغییر کاربری داده است.


 اطلاعات بازدید از کاخ مرمر رامسر

این کاخ در میان یکی از جالب ترین و متنوع ترین باغ های ایران قرار گرفته. بنای کاخ از سنگ مرمر سفید رگه در با ایوانی دارای 4 ستون حجاری شده از سنگ مرمر یکپارچه است و در دو سوی پلکان پشت کاخ، دو مجسمه مرمرین ببر قرار گرفته.  و پس از اینکه کاخ به تملک بنیاد درآمد با عنوان تماشاگه خزر به صورت موزه برای عموم قابل بازدید شد . از آثار به نمایش در آمده در این موزه می توان به مبلمان، شمعدان ها و بوفه های آنتیک، مجسمه های برنزی و مرمرین نفیس و تابلوهایی از هنرمندان مشهور جهانِ. اشاره نمود .در محوطه جلوی کاخ درخت کاجی به بلندای23 متر وجود داره که در سال1392 خورشیدی کاشته شده و هم اکنون بیش از 107 سال است که استوار شاهد اتفاقاتیست که در کاخ رخ داده و ناظر بر ورود خانواده ی سلطنتی به کاخ و خروج همیشگی آنها در زمستان 57 و گشوده شدن درب های کاخ بر مردم عادی و دیگر رویدادهای مرتبط با آن است.

آدرساستان مازندران، شهر رامسر، خیایان شهید رجایی، جنب هتل رامسر

 


معماری کاخ مرمر رامسر

در قسمت شمالی کاخ مرمر رامسر حوضی کاشی کاری شده قرار گرفته است. با ادامه مسیر به پلکانی با عرض متفاوت و ۴ ستون از جنس سنگ مرمر کنده کاری شده می رسیم. هنر کنده کاری روی سنگ ها و گچبری های سقف ایوان زیبایی کاخ را در همان ابتدا به نگاه بینندگان و بازدید کنندگان گوشزد و همچنین بی همتایی خود را نیز یادداور می شود.


کاخ موزه رامسر با مدیریت مهندس هوانس غریبیان با زیربنایی حدود ششصد متر و همکاری معماران ایرانی و آلمانی احداث شد. عمارت کاخ مرمر مستطیل شکل و در جهت شرقی ، غربی دارای یک هال و تالار مرکزی و ۲ اطاق بزرگ در طرفین و حمام و سرویس است. کف اطاقها تختته و پارکت و در و پنجره ها از جنس چوب می باشد. کاخ مرمر رامسر با سنگ مرمر رگه دار اونیک مشهد به قطر ۳۰سانتی متر نما کاری شده است.

حوض مدوری در جلوی کاخ رامسر احداث شده که گویی جزئی از بناست پس از طی حدود یازده پله بالاتر از حوض به ورودی اصلی از شمال می رسید. پله های ورودی شمالی که جهت ورود به کاخ تعبیه شده ، عرض آنها از پایین به بالا کم می شود ، جلوه خاصی به کاخ رامسر داده ، در مدخل ورودی شمالی ۴ ستون مرمری یکپارچه ۱۰ متری استفاده شده ، تاج و پای ستونها حجاری شده و بدنه کل ستونها در ارتفاع به شکل ۸ قوس نیم دایره است.

در سقف تراس ، هال و اطاقهای اصلی طرفین هال و در فاصله بین دیوارها و سقف گچبری های زیبایی نظیر حیوانات ، گیاه هان و چهره انسان (زن) به صورت غیر مشابه دیده می شود. چهره انسان در گچبریها ، چهره ایرانی نیست و ظاهراً هنرمند گچکار ایرانی نبوده و حجاری ستونها و سرستونهای کاه رامسر نیز یادآور هنر هنرمندان یونانی است. هال و اطاقها دارای شومینه است که آتشخانه آن از چدن و آتش بران و اطراف آن از برنج است و اطراف شومینه ، گچبری های از گل و گیاه دیده می شود.
در جبهه جنوب کاخ سلطنتی رامسر که راه دیگر ورود به کاخ می باشد ،  همانطور که گفته شد دو ببر نشسته از جنس سنگ مرمر در طرفین پله های ورودی قرار گرفته است که یاددآور سلطان بی چون و چرای جنگل های مازندران. می باشد و دریغا که امروز از هیبت و شکوه این سلطان برازنده خبری نیست و سال هاست که جنگل  حسرتی سنگین از غرش های مرد افکن و حرکت شبه وار سلطان در سکوت شب بر دلش مانده و چه ظلمی بزرگ  بر ببر مازندران رفته و چه اندوهی بزرگتر و  سرافکندگیی به وسعت ملی بر دل ایرانیان نشسته به سبب این ضایعه و مصیبت بزرگنکته سوم : به دلیل ناموجه قرار دادن سایت عکاسی در این قسمت بازدید از ببرهای نشسته مقدور نیست!!ارتفاع کف کرسی بنا ۲ متر است و محوطه تحتانی کاخ رامسر خالی است که بدین ترتیب یک طبقه زیرزمین بوجود آمده است. البته بازدید از زیرزمین کاخ امکان پذیر نبوده و سوال در این باره هم انگار جرم است! سقف زیرزمین برای جلوگیری از پیش آمدهای زلزله تیر گذاری و بتون شده است.
در باغ رامسر ۵ عمارت دیگر بنا شده (۳ عمارت در جنوب شامل حمام ،‌ انباری و تاسیسات و در ۲ عمارت در شمال واحد سرایداری و نگهبانی است) حمام قدیم کاخ رامسر تنها در زمان رضاخان مورد بهره برداری قرار گرفته و بعد از آن در سال ۱۳۲۰ در داخل عمارت کاخ ، حمام جدیدی بنا شد ، حمام قدیمی شامل خزینه آبگرم ، خزینه اب سرد (سربین و رخت کن) ، حوض سربین و … بوده و منبع گرمایش آن آتش خانه با سوخت هیزم می باشد و آب آن از چشمه واقع در جنوب غربی محوطه تامین می شده ، البته متاسفانه در جوار حمام باغ رامسر کافی شاپ و رستورانی با مصالح آجر و ایرانیت بنا شده است!! و عمارت انباری به محل فروش صنایع دستی تبدیل شده و یک آلاچیق چوبی در شرق فروشگاه نیز برای فروش سوغات احداث شده و در نهایت در جنوب شرق باغ رامسر سرویس بهداشتی برای بازدیدکنندگان تعبیه شده است.

 

در کاخ موزه مرمر چه می بینید

برای ورود به کاخ مرمر رامسر می بایست از درب شرقی و غربی وارد شوید. در همان ابتدای ورود زیبایی های سقف کنده کاری شده با نقوش گیاهی و حیوانی چشم بیننده را به خود خیره می کند.

در کنار این زیبایی ها فرش هایی با تاروپودهای رنگارنگ بر کف تالار پهن شده است. مجسمه های از جنس برنز در گوشه هایی از کاخ به چشم دیده می شود. هنر دست هنرمندان به نام ایرانی و خارجی بر روی تابلوهایی بر دیوار نقش بشته است. بر روی میزی بزرگ ظروف غذا خوری با طرح های سلطنتی برق نگاه ها را می گیرد.

توصیه ما به شما بزرگواران این است که در سفر به عروس شهرهای شمال و یا به تعبیری دگر الماس مازندران بازدید از این کاخ موزه را حتما در دستور کار خود قرار دهید که ندیده از رامسر رفتن همانند به مشهد رفتن و محروم شدن از زیارت ضامن آهوست. و در پایان یاداور می شویم که قبل از زدن به جاده با رزرو آن لاین ویلا و اقامتگاه در رامسر از وبسایت ما " ویلایت" با خاطری آسوده از اجاره ی ویلا در شمال و به دور از نگرانی محل اقامت و اسکان خود مسافرت خود را به شمال آغاز کرده ما در وبسایت ویلایت به آدرس www.villight.com  مجموعه ای از انواع ویلاها و اقامتگاههای ساحلی و جنگلی ،سوئیت های ارزان قیمت و یا ویلاهای بزرگ استخردار همه گونه انتخاب با تخصیص هر میزان بودجه از سوی شما، گردآوری کرده ایم و قصدمان این است که میزبان همیشگی شما در سفر به استانهای گیلان و مازندران شویم.

سفر بخیر

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۳/۲۵ - بازدید : ۱۵۳