سفر نوروزی به چمخاله بکر و زیبا - قسمت 2


قسمت دوم : چمخاله ی دیروز

ساحل‌ها در جای‌ جای دنیا مکان‌های مناسبی برای گذراندن اوقات فراغات هستند. اگر در ایران زندگی می‌کنید و از دوستداران سواحل غربی هستید خوب است با ساحل چمخاله آشنا شوید. زیبا ترین ساحل توریستی شهر گیلان که وجه تمایز آن با سواحل دیگر شمال حریم 500 متری و ماسه ای دریا بدون هیج گونه دست انداز و تصرف در ساحل می باشد و در بین گردشگران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. همچنین این ساحل بسیار زیبا به دلیل عمق کم و شیب ملایم آن شرایط ایده آلی برای شنا دارد

اما قرار نیست در این مکان  تنها از دریا و ساحل آرام آن بهره ببرید. میتوانید با كمی گشت و گذار و کنجکاوی، از طبیعت زیبای مزارع، باغ های هندوانه و شالیزارهای مختلف كه در كنار ساحل گستره شده‌اند گرفته تا نمای کوهستانی اش لذت ببرید. شاید زمانی كه در كنار ساحل به آرامی نشسته اید و گوش به امواج پرتلاطم دریا سپرده‌اید، بتوانید تصوری بهتر از چمخاله را در ذهن داشته باشید بهشتی که در آن همزمان می‌توانید آرامش دریا را در کنار شانه‌های سترگ و ایستاده كوهستان ببینید.

سابقه ی تاریخی و قدمت سکونت

  دو روایت در این خصوص گفته شده است . روایت اول:

 آنکه حدود۲۷۷ سال پیش زمانی که نادر شاه افشار زمام حکومت را در دست داشت  جهت زیر نظر داشتن تحرکات روسها و داشتن دست  بالا در جنگهای پیش رو در شروع سلسله دست به اقداماتی نمود  که یکی از این اقدامات کوچاندن و سکونت گروهی از کردهای کرمانشاه به محل چمخاله ی امروزی و ایجاد صنعت کشتی سازی  جنگی درکرانه ی رودخانه چمخاله بگونه ای که صنعت گران بسیاری از سراسر کشور برای این منظور در شهرستان لنگرود که نزدیک ترین شهر به محل یاد شده بود مستقر و مشغول بکار گشتند و لنگرود در آن روزگار رونق بسیاری یافت.

روایت دوم :

حدود ۲۷۷ سال پیش زمانی که نادرشاه افشار زمام حکومت را در دست داشت مردمانی از کرمانشاه برای دور بودن از جنگ به خطه‌ ای خوش‌ آب ‌و هوا و باتلاقی‌ پناه بردند که کسی در آنجا‌ زندگی نمی‌کرد. این منطقه همان چمخاله‌ی امروز نام گرفت که با توجه به شواهد تاریخی و اقدامات دیگر نادرشاه روایت اول محمتل تر بنظر می رسد.

جاذبه ها :

 از بهترین جاذبه‌های این شهر علاوه بر دریا و ساحل ماسه‌ای ، رودخانه بزرگ چمخاله است. عمق این رودخانه در بعضی از نقاط به ۶ متر هم می‌سد. در زمان های نه چندان دور  این رودخانه محل عبور و مرور کشتی های روسی و ایرانی بوده است. از دیگر جا ذبه های  سیاحتی چمخاله می توان تالاب زیبا با پرندگان گوناگون و سواحل آرام و بکر آن را نام برد.

کنار ساحل زیبای  چمخاله و چند کیلومتر آن طرفتر طبیعت زیبا و کوهپایه ای لیلا کوه با کافه ها و رستوران های بیشمارش که در پیچ و خم جاده ی کوهپایه ای منتهی به شهر کومله قرار گرفته اند پذیرای مسافرین و شیفتگان خنکای کوهستان در گرمای تابستان است  ودر سویی دیگر مناطق ییلاقی و  جنگلی خرما و اطاقور با مناظر محسور کننده  وجود دارد که در ایام نوروز با زیبایی منحصر به فرد خود می تواند تجربه‌ای مثال زدنی را برای گردشگران فراهم کند.

اما در کنار این همه زیبایی وشگفتی تبدیل شدن روز افزون شالیزارها و باغ ها به ویلاها و خرید پرشتاب اندک زمینهای باقی مانده توسط سرمایه داران شهرهای دیگر برای ساخت ویلا و گذراندن اوقات فراغت زخمی است که همچون دیگر مناطق ساحلی شمال بر پیکر چمخاله نیز خورده است و میرود رنگ و بوی باقی مانده از چمخاله را بزداید. امید آنکه مسولین به سرعت برای نجات چمخاله و دیگر مناطق توریستی و ییلاقی کشور تدبیری کنند تا استفاده از مواهب این مکانها مختص قشر خاصی نشود .هرچند که هم اکنون هم بسیار دیر می باشد.

  عزیزان مسافر سفرهای نوروزی، از طریق سایت ویلایت villight.com  با کمترین هزینه و به راحتی ، با رزرو ویلای مناسب خود ،در نوروز 1398 به  شهرهای ساحلی و شمالی کشور زیبامون سفر کنید و از سفرتون لذت ببرید.

                               تجربه سفر تابستانی مسرت بخش با ویلایت

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۱۹ - بازدید : ۳۸۳